Sdílet na Facebooku

Škrip – vesnička historie

Vesnička s prazvláštním jménem Škrip se nachází při severním pobřeží ostrova Brač, asi 3 km jižně od Splitské (nedaleko Supetaru), směrem do vnitrozemí. Škrip je zajímavý nejenom svým jménem, ale i tím, že je nejstarším lidským sídlem na Brači. Toto místo si totiž k usazení vybrali už Ilyrové přibližně v 11. – 9. stol. př. Kr. Po nich kolem celé osady zůstaly zbytky opevnění z obrovských balvanů. Po nich následovali Římané, kteří zde v 3. stolení postavili mauzoleum, které patří dodnes mezi jednu z nejvýznamnějších římských památek na ostrově. Přitom je postaveno na ilyrské hradební zdi. Toto mauzoleum je pokládáno za místo posledního odpočinku Prisky a Valerie, ženy a dcery římského císaře Diokleciána, které sem byly vypovězeny jako křesťanky.

Vesnička Škrip

Dalšími už novější památkou je velmi významný starochorvatský kostel sv. Ducha (Sveti Duh) z 9. – 10. stol. O to větší lákadlo z něj dělá to, že byl velmi zdařile restaurován v roce 1995. V kostele se pak nachází hrobka rodu Cerinićů, kteří si na přelomu 16. a 17. století postavili ve Škripu velký opevněný zámek se dvěmi obrannými věžemi. V době benátsko-tureckých válek byla nad římským mauzoleem, a tedy i na starých ilyrských hradbách, postavena tzv. Radojkovićova věž, mohutná, dobře zachovalá obranná stavba, v níž je dnes velmi hodnotné Bračské muzeum (Brački muzej). U Radojkovićovy věže se nachází největší antický hřbitov na ostrově a těsně vedle věže římská piscina (nádrž na vodu).

Škrip je zkrátka ideálním cílem výletu na Brači. V této malé vesničce je koncentrováno hned několik velmi zajímavých památek z různých historických epoch za bezmála tří tisíciletou historii tohoto místa.

 

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.