Ostrov Brač si užijete pěšky i na kole

Brač proslavila především nádherná pláž Zlatni rat a chutné červené víno Bolský plavac. Kromě toho, jak už dobře víme, je to i ostrov nesmírně bohatý na památky, vinnou révu nebo aromatické pinie, které rostou skutečně na každém rohu. To z Brače činí doslova ideální ostrov pro všechny turisty. A to ať už ty línější, co mají rádi svojí pláž a odpočinek u moře, tak pro ty aktivnější, kteří chtějí vidět kus z místa, kam se vydali na dovolenou. Právě pro turisty nabízí Brač takřka ideální terén s velkými možnostmi jak pěších, cyklistických nebo in-line (kolečkové brusle) výletů.

Pokračování článku »

Škrip – vesnička historie

Vesnička s prazvláštním jménem Škrip se nachází při severním pobřeží ostrova Brač, asi 3 km jižně od Splitské (nedaleko Supetaru), směrem do vnitrozemí. Škrip je zajímavý nejenom svým jménem, ale i tím, že je nejstarším lidským sídlem na Brači. Toto místo si totiž k usazení vybrali už Ilyrové přibližně v 11. – 9. stol. př. Kr. Po nich kolem celé osady zůstaly zbytky opevnění z obrovských balvanů. Po nich následovali Římané, kteří zde v 3. stolení postavili mauzoleum, které patří dodnes mezi jednu z nejvýznamnějších římských památek na ostrově. Přitom je postaveno na ilyrské hradební zdi. Toto mauzoleum je pokládáno za místo posledního odpočinku Prisky a Valerie, ženy a dcery římského císaře Diokleciána, které sem byly vypovězeny jako křesťanky.

Vesnička Škrip

Pokračování článku »

Pláž Zlatý roh (Zlatni Roh) u městačka Bol

Zlatni rat (česky Zlatý roh) je prý nejoblíbenější pláží celého Chorvatska a hodně lidí ji dokonce označuje za nejkrásnější pláž celého Jadranu. Nachází blízko městečka Bol uprostřed jižní strany ostrova Brač (formálně tak spadá do Splitsko-dalmatská župy). Velkou zajímavostí této pláže už je jenom její samotný tvar rohu, vybíhajícího z ostrova do délky několika set metrů a svažujícího se prudce do moře. Podle tohoto tvaru je ostatně odvozeno i jméno pláže.

Pokračování článku »