Vnitrozemské městečko Selca

Selca je na poměry Brače větší vnitrozemské město. Nachází se na východní straně ostrova jen 2.5 kilometru od moře a nejbližšího městečka Sumratin. Trvale zde žije kolem dvou tisíc obyvatel. Administrativně pod město Selca spadají i okolní obce: Novo Selo, Povlja , a Sumartin. Selca je krásné město se zajímavou atmosférou davající načichnout trochu k historii. V centru stojí tradiční kamenné domy a také opravdu výstavní katedrála.

Město se nachází ve svahu, takže je odtud vidět dobře na moře i okolní krajinu. Na silnici nad městem se také odpočívadlo s opravdu úchvatným výhledem.

Pokračování článku »

Ložišca

Ložišća je malá vnitrozemská obec na západní straně ostrova Brač. Nachází se ale jen necelé 2 kilometry od moře. Trvale zde žije 167 obyvatel. Administrativně pak obec spadá pod pobřežní městečko Milna vzdálené 3.5 kilometru vzdušnou čarou na jihozápad. Ložišca je opravdu krásné historické městečko, které se nachází v strmých kopcích.

Pokračování článku »

Pražnica ve středu Brače

Obec Pražnica se nachází ve vnitrozemí Brače. Vlastně by se dalo říci, že je to téměř přesně v pomyslném středu ostrova. Nejbližší moře je odtud vzdáleno kolem 5 kilometrů vzdušnou čarou. V Pražnici žije jen něco kolem stovky obyvatel. Administrativně tak obec patří pod malé pobřežní městečko Pučisča (2.224 obyvatel), které je vzdáleno kolem 5 kilometru.

Pokračování článku »

Obec Povlja

Povlja je malá vesnička s pouhými 364 stálými obyvatel na severním pobřeží ostrova Brač. Obec se nachází na březích poměrně dlouhé ale otevřené zátoky. Administrativně pak spadá pod městečko Selca, které je odtud vzdáleno asi 5 kilometrů na jih. Zdejší obyvatelé se zabývají především zemědělstvím, rybolovem, zpracováním kamene a samozřejmě také cestovním ruchem.

Pokračování článku »

Sumartin nejblíže k pobřeží

Sumartin patří mezi středně velké obce. Městečko leží na samém východním pobřeží ostrova Brač a má 482 stálých obyvatel. Díky tomu, že je Sumartin na samém východě ostrova je také nejblíže k pevnině a přímo proti centru regionu městu Makarská. Obě města pojí vzdálenost 12 kilometrů, kterou každý den překonávají trajekty i menší lodě. Přístav v Sumartinu tak patří k jedněm z nejdůležitějších na celém Brači.

Sumartin je velice zajímavé město. Hlavní obydlená část se nachází v členité zátoce kolem 1.5 dlouhé zátoce z které je krásně vidět na protější ostrov Brač. Z druhé strany je pak vidět na Makarskou a také výhled na majestátně hory na pevnině. Sem už ale městská zástavba nesahá.

Pokračování článku »

« Starší články