Sdílet na Facebooku

Vnitrozemské městečko Selca

Selca je na poměry Brače větší vnitrozemské město. Nachází se na východní straně ostrova jen 2.5 kilometru od moře a nejbližšího městečka Sumratin. Trvale zde žije kolem dvou tisíc obyvatel. Administrativně pod město Selca spadají i okolní obce: Novo Selo, Povlja , a Sumartin. Selca je krásné město se zajímavou atmosférou davající načichnout trochu k historii. V centru stojí tradiční kamenné domy a také opravdu výstavní katedrála.

Město se nachází ve svahu, takže je odtud vidět dobře na moře i okolní krajinu. Na silnici nad městem se také odpočívadlo s opravdu úchvatným výhledem.

Město má bohatou historii i když její nejtragičtější stránka byla napsáno teprve ve 20. století. Dne 9. srpna 1943 totiž město zapálili italští fašisté. Město hořelo tři dny a tři noci, a od této tragédie se prakticky dodnes nevzpamatovalo. O této události se navíc nikdy nějak zvlášť nemluvilo, teprve až kolem roku 2000 se začala opět více připomínat.

Největší památkou je farní kostel. Ten byl postaven v neogotickém stylu a vzhledem ke své impozantnosti a mohutnosti bývá někdy nazýván také jako Bračská katedrála.

Selca je také známá svými památníky a sochami. Například zde měli jako první na světě sochu Lva Nikolajeviče Tolstého. V blízkosti kostela je pak pomník papeže Jana Pavla II.. Samozřejmě nemůže chybět opodál ani busta prvního prezidenta Chorvatské republiky Dr. Franjo Tudjmana.

Skrz Selcu prochází asi nejdůležitější silnice na Brači číslo 113, která protíná celý ostrov a končí v neoficiálním hlavním městě ostrova Supetaru.

Více se můžete dozvědět na oficiálních stránkách města www.selca.hr (pouze chorvatsky).

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.