Sdílet na Facebooku

Sutivan nejblíže Splitu

Sutivan je malá přístavní obec situovaná na samém severozápadě ostrova, cca 6 kilometrů na západ od Supetaru. Nachází se na zajímavém místě přímo na dohled Splitu. Na rozdíl od tohoto velkoměsta má ale Sutivan jen kolem 750 stálých obyvatel. Ty stejně jako většinu ostatních obyvatel na Brači živý pěstování olivovníků, vinné révy, rybolov a také samozřejmě cestovní ruch. Díky tomu má město klidné a příjemné prostředí plné zeleně olivovníků a vinohradů. Nemůže chybět plážová promenáda s palmami a pěkný přístav.

Co se týká památek, tak i těch se nachází v obci „požehnaně“. Sutivan byl totiž pojmenován podle sv. Jana Křtitele (Sveti Ivan), kterému zde už v 6. století byla postavena bazilika. Ta byla sice později zničena, ale na jejím místě vyrostl malý kostelík v 16. století. Ten se nachází na východní části obce. Dalšími zajímavostmi jsou renesanční farní kostel, přestavěný do barokního slohu v 18. stol. Na pobřeží také stojí několik renesančních a barokních šlechtických letohrádků z 16. – 18. stol. Už v této době totiž urození pánové věděli, jak je zde doopravdy krásně. V domě Definisů si navíc můžete prohlédnout opravdu krásnou sbírku starožitného nábytku a uměleckých předmětů.

Jedna z nádherných pláží Sutivanu

Sutivan samozřejmě jde s dobou a tak nabízí i spoustu vyloženě moderních atrakcí, mezi které lze zařadit hlavně festival extrémních sportů „Vanka regule“. Ono vůbec pokud jste příznivci vodních sportů, tak jste zde pochopitelně na tom správném místě. Klidnější povahy pak určitě vezmou za vděk některou ze zdejších opravdu nádherných pláží. Většinou se jedná o pláže oblázkové, ale pokud máte rádi písek, tak se vydejte na pláž Livka, která je písečná.

 

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.