Sdílet na Facebooku

Supetar – brána na Brač

Supetar je na poměry Brače větší městečko s cca dva a půl tisíci stálými obyvateli. Město leží na severní straně ostrova směrem k Splitu, což z něj činí strategický přístav pro trajekty. Navíc leží na trase hlavní ostrovní silnice na Brači, takže ses skutečně jedná o první a poslední městečko, které vidí většina návštěvníků Brače. Ostatně někteří zde i rovnou zůstávají, protože na okraji města vyrostlo moderní hotelové městečko (Supetrus Resort). A zajímavé je i okolí města se spoustou architektonických památek a nádhernou bohatou přírodou.

Hlavní přístav ostrova Brač


Nyní si ale pojďme tedy říci něco málo o těch největších lákadlech Supetaru. Začněme s historií, protože tu má toto malé městečko skutečně bohatou. Začala se psát už v neolitu a velkého rozkvětu dosáhlo toto město již za antiky. Z památek, které se zachovaly, tak stojí za zmínku především starokřesťanské sarkofágy u hřbitovního kostelíka. A dále pak farní kostel uprostřed obce s širokým schodištěm (18. – 19. stol.) postavený na pozůstatcích baziliky již z 5. stol. Na mysu sv. Mikuláře (Rt Sveti Nikola) pak láká k návštěvě mauzoleum významné zdejší rodiny Petričevićů od T. Rosandiće (20. stol.).

Co se týká přírodních zajímavostí tak Supetar má krásné pláže s pozvolným vstupem do moře a s borovým lesem. Pokud však budete pátrat i v okolí, najdete zde různé druhy pláží například: z drobných oblázků, skalnaté a na některých se v moři nachází písek. Pro koupání vám pak doporučujeme zejména zátoky Vlačica a Vela Luka. Supetar má také takřka ideální podmínky pro většinu vodních sportů jako je potápění, jachting nebo windsurfing. Kromě toho zde však nalezneme i několik kvalitních suchozemských hřišť, různého zaměření. Velmi populární je zde například tenis.

 

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.