Sdílet na Facebooku

Sumartin nejblíže k pobřeží

Sumartin patří mezi středně velké obce. Městečko leží na samém východním pobřeží ostrova Brač a má 482 stálých obyvatel. Díky tomu, že je Sumartin na samém východě ostrova je také nejblíže k pevnině a přímo proti centru regionu městu Makarská. Obě města pojí vzdálenost 12 kilometrů, kterou každý den překonávají trajekty i menší lodě. Přístav v Sumartinu tak patří k jedněm z nejdůležitějších na celém Brači.

Sumartin je velice zajímavé město. Hlavní obydlená část se nachází v členité zátoce kolem 1.5 dlouhé zátoce z které je krásně vidět na protější ostrov Brač. Z druhé strany je pak vidět na Makarskou a také výhled na majestátně hory na pevnině. Sem už ale městská zástavba nesahá.

Co se týká historie, tak lokalita současného přístavu byla osídlena až v 17. století a nazývala se Sitno. Toto původní jméno se udrželo poměrně hodně dlouho, než bylo na konci 19. století změno a to podle patrona obce, sv. Martina, a podle vzoru jmen dalších obcí na Brači jako Supetar a Sutivan, na Sumartin. Sumartin je tak právem považován za nejmladší město na ostrově. Docela zajímavým kontrastem k tomu je, že se zde nachází nejstarší loděnice na Jadranu.

Jinak co se týká města, tak všechen život pulzuje kolem přístavu. Vysunutá část přístavu směrem do zálivu slouží trajektům zatímco užší část zase menším rybářským a turistickým lodím. Kolem přístavu se nacházejí nejstarší domy a blízko je i největší památka Sumartinu a to kostel sv. Martina postavený v letech 1911-1913.

Směrem na východ od města se nachází už jenom maják a skutečně luxusní oblázková pláž. Ta je unikátní v tom, že se v zde střídají malé oblázky s velkými kusy skal, které utváří zajímavou atmosféru. Dál už je jenom otevřené moře a pohledy na kontinentální pevninu, ze které se zvedá majestátná hradba pohoří Biokovo.

  

  

Z dalších informací by vás možná mohlo zajímat, že město leží na hlavní silnici ostrova číslo 113, která vede odtud až do Supetaru na druhé straně ostrova. Nejbližším městečkem je vnitrozemská Selca, která je ze Sumartinu vzdálená asi 3 kilometry a také leží na zmíněné dopravní tepně. Toto města má velmi zajímavou architekturu a kostel, takže pokud si chcete udělat ze Sumartinu zajímavý výlet, tak vám doporučujeme vydat se i sem.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.