Sdílet na Facebooku

Obec Povlja

Povlja je malá vesnička s pouhými 364 stálými obyvatel na severním pobřeží ostrova Brač. Obec se nachází na březích poměrně dlouhé ale otevřené zátoky. Administrativně pak spadá pod městečko Selca, které je odtud vzdáleno asi 5 kilometrů na jih. Zdejší obyvatelé se zabývají především zemědělstvím, rybolovem, zpracováním kamene a samozřejmě také cestovním ruchem.

Co se týká památek, tak největší místní pamětihodností je kostel svatého Jana Křtitele, který byl postaven na původním místě raně křesťanské baziliky z 5. století . Další památkou je benediktinský klášter z 11. století. Ten je známý především proto, že zde byla nalezena tzv. Povaljaska listina, což je nejstarší dokument psaný v chorvatštině v azbuce.

Jinak co říci k samotnému městečku. Především je velmi malebné a fotogenické. Nachází se totiž na svahu a tak se každá řada domů od moře o něco málo zvedá. A nad tím vším je pak onen malebný kostelík. Stejně tak tu většina nábřeží slouží rovnou jako přístav pro menší loďky. Krásný pohled na město je pak z okolních kopců nebo z druhé strany zálivu, kde se ostatně dá i koupat.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.