Sdílet na Facebooku

Nerežišca ve vnitrozemí Brače

Nerežišca nebo také v originále Nerežišća je menší městečko ve vnitrozemí Brače. Leží zhruba v půlce cesty mezi sever a jihem a zhruba jednu třetinu mezi západem a východem. K nejbližšímu moři je to 6 kilometrů vzdušnou čarou, jedná se tedy o jedno z mála skutečně vnitrozemských měst na Brači. Město Nerežišca má 606 stálých obyvatel. Administrativně ale k městečku patří i okolní menší vesničky Humac a Dračevica, ve kterých žije dalších 250 lidí. Městečko leží na hlavní silnici 113, která vede směrem na sever do Supetaru. Nadmořská výška obce je 382 metrů.

Zajímavá je i zdejší krajina, Nerežišca totiž stojí na hranici mezi horami porostlými lesy a rovinatější krajinou, na které se rozkládají pečlivě obdělávaná pole. Právě zde je asi nejvíce zemědělsky využívaná oblast z celého ostrova.

Není se tak čemu divit, že díky zdejší úrodné půdě, zde bylo jedno z prvních osídlení ostrova. Vykopávky v místě potvrdily osídlení lidmi minimálně do 7. století, archeologové se ale domnívají, že zde lidé žili pravděpodobně ještě dříve. Obec má také výhodnou strategickou polohu ve středu ostrova, která ji vždy dobře chránila například před přímými útoky vetřelců. I přesto ale byla Nerežišca v roce 1277 poničena piráty. Nejsvětlejší epocha města sahá od 10. století až do 18. století, kdy bylo město hlavním správním střediskem Brače.

V moderní době už sice význam obce upadl i přesto se díky bohaté historii právě zde nachází jedna z největších koncentrací památek a zajímavých staveb na ostrově. Nejmajestátnější jsou především kostely, které se díky dobré péči zachovali až dodnes. Za zmínku stojí především gotický kostel sv. Markéty (sveta Margarita) ze 14. století a románský kostelík sv. Petra (sveti Petar) s gotickými prvky ze 14. století.

Symbolem města je pak malá borovice vyrůstající přímo ze střechy jednoho z kostelů. Působí skutečně zajímavě a kontrastně vzhledem k bílým opracovaným stěnám kostelíku z kamene.

Zajímavé jsou ale i historické domy místní šlechty a charakteristické malé domky zemědělců.

Zajímavosti se nacházejí i v okolí obce. Tam stojí za zmínku především Kolac, což je chráněný skalní útvar na západ od obce. Jedná se o takovou malou skalní bránu, která někomu skutečně může připomenout svým tvarem oblíbenou pochoutku „koláč“. Zajímavé jsou také „Nerežiške vode“ neboli systém vodních nádrží na zachytávání drahocenné vody, které na ostrově nebylo nikdy dostatek.

Zkrátka i Nerežišca jako vnitrozemská obec může nabídnout spoustu zajímavostí a trochu jiné poznávání Brače.

Více na oficiálních stránkách obce www.nerezisca.com.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.