Sdílet na Facebooku

Město v zátoce Pučišća

Pučišća (nebo také italsky: Pucischie) je menší přístavní obec na ostrově Brač v Split-Dalmácské župě. Městečko se nachází na severní straně ostrova velmi zhruba uprostřed ostrova. Z tohoto místa je nejblíže pevnina a to pouhých 5 kilometrů vzdušnou čarou. Zajímavé je i samotné umístění Pučišća, které se nenachází hned na pobřeží, ale v 1.5 kilometru dlouhé zátoce uvnitř ostrova. V tomto je městečko opravdu unikátní, protože žádné jiné na Brači se nenachází v tak hlubokém zálivu. Městu to dává unikátní atmosféru a také pěkný, přírodní dobře chráněný přístav.

Městečko má podle posledního sčítání lidí 2.224 obyvatel (obyvatel 2001), z čehož jsou 99% Chorvaté. Jinak se samotná obec skládá administrativně ze tří osad a to: Gornji Humac, Pražnica a samotná Pučišća.

  

Z historických zajímavostí vám prozradíme jednu z velmi temné doby druhé světové války. Dne 8.3.1944 zde německá vojska popravila 24 místních mužů včetně místního faráře. Všichni byly z obce Gornji Humac, která tak přišla o většinu mužů.

Co jinak říci o Pučišća? Je to zajímavé městečko s výhodnou polohou blízko středu ostrova. Díky tomu je snadno dostupné pro většinu návštěvníků ostrova Brač. Až se sem vydáte, tak zkuste procházku kolem zálivu, který prochází i historickým centrem města a zajímavým přístavem.

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.