Sdílet na Facebooku

Ložišca

Ložišća je malá vnitrozemská obec na západní straně ostrova Brač. Nachází se ale jen necelé 2 kilometry od moře. Trvale zde žije 167 obyvatel. Administrativně pak obec spadá pod pobřežní městečko Milna vzdálené 3.5 kilometru vzdušnou čarou na jihozápad. Ložišca je opravdu krásné historické městečko, které se nachází v strmých kopcích.

Centrum města tvoří starý kostel zasvěcen svatému Blaisovi, patronovi celé Dalmácie. Věž kostela je viditelná už zdaleka. Kostel je nádherně zdobený i ze vnitř a v okolí. Za zmínku stojí hlavně velký, složitě vyřezávaný kříž na dvoře z bílého mramoru.

Co se týká historie, tak obec vznikla v 17. století přesidlováním ze sousední obce Bobovišća (vzdálené jen půl kilometru). Záhy ale nové městečko původní obec přerostlo. Jméno Ložišća je odvozené od místa pro pěstování vinné révy. Ta byla v minulosti hlavním zdrojem obživy zdejších obyvatel. Zajímavé je, že ještě kolem roku 1900 zde žilo asi 1.500 obyvatel. Postupně se ale obec vylidňuje. To má alespoň tu výhodu, že se díky tomu podařilo zachovat tradiční historický vzhled městečka.

Nejvýznamnější památkou je zmíněný kostel postavený roku 1820 s věží z roku 1889. Zajímavou stavbou je také most Františka Josefa ležící severně od obce. V této části se nachází opravdu nádherné přírodní kaňony plné zeleně, které lákají mnoho turistů.

V obci končí silnice D114, která je jednou z nejdůležitějších cest protínající střed ostrova.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.