Sdílet na Facebooku

Bol – město Zlatého rohu

Přístavní město Bol je se svými bezmála 1.500 obyvateli jedním z rušných center jižního pobřeží Brače. Bol se nachází v nádherné lokalitě hned pod svahy nejvyšší hory ostrova – Vidove gory 780 m.n.m. a poblíž je situována i jedna z nejznámějších pláží Chorvatska – Zlatý roh (Zlatni Rat) vybíhající daleko do moře. To z Bolu činí oblíbené turistické letovisko i cíl mnoha výletních lodí z pevniny.

Bol město Zlatého rohu

Toto místo přitom poskytovalo lidem vhodné prostředí k životu už od pradávna. V okolí je velmi úrodná půda, což na Brači není pravidlem a také několik prastarých ale stále vydatných pramenů pitné vody. Pěstuje se hlavně vinná réva a pochází odtud kvalitní víno bolský plavac (velké vinné sklepy). Dalšími významnými obory jsou zde rybolov a zpracování mořských ryb. Bol má dobré dopravní spojení se zbytkem ostrova a dokonce pravidelnou trajektovou linku ze Splitu. Přímo nad městem se také nachází jediné letiště na Brači.

Co se týká lákadel Bolu, tak nejvýznamnější budou asi pláže a to jak vele známý Zlatni Rat, tak další obyčejné pláže kolem celého města. Jsou totiž obklopeny nádherným borovým lesem a na okrajích různě velkými útesy, které vytváří klidné a intimní zákoutí. Příjemným zpestřením je, že k bolským plážím a do hotelové části jezdí malý turistický vláček. Co se týká historických památek, tak žádné významnější zde nejsou. Jen několik starých kostelíčků a zajímavých renesančních domů.

 

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.