Sdílet na Facebooku

Kuchyně – jaké je jídlo na Brači

Brač je stejně jako zbytek Chorvatska poměrně hodně kamenitý navíc se jedná o ostrov, takže obživa pro zdejší obyvatele nebyla nikdy snadná. Vždycky zde museli doslova zápasit, aby si z přírody urvali kus své obživy. I přesto se zde tito hrdí obyvatelé dokázali založit farmy a olivové háje, které produkují malá ale přesto velmi kvalitních plodin. Možná právě díky tomu jsou obyvatelé Brače proslulí svou dlouhověkostí.

Na co se tedy připravit při příjezdu na Brač. V základu se zdejší kuchyně neliší od toho, co je typické i pro zbytek Chorvatska. Může se zde tak těšit na typicky Dalmátská jídla jako je ryba, plody moře, olivový olej, těstoviny a čerstvé, přírodně vypěstované ovoce a zelenina, suché fíky, plody rohovníku nebo mandle. Samozřejmostí je i maso a některé pokrmy z něj patří za vyhlášené místní speciality. Jako je:

Vitalac – což jsou jehněčí vnitřnosti napíchnuté po malých koscích na rožen a omotané do jehněčí pobříšnicí. Vitalac se jí zatímco se čeká, než se dopeče zbytek jehněte. Právě Vitalac patří mezi jedno z nejtradičnějších jídel. K jeho přípravě se obvykle používají velmi mladé jehnata, ještě před tím, než se začnou živit trávou.

Butalac – je další místní specialitou. V podstatě se jedná o jehněčí kýtu nadívanou různými bylinkami, kterými je ostatně spolu s vínem i potřena.

Tingul – je poslední do trojlístku místních specialit. Opět se jedná o jehněčí maso. Tentokrát ale připravené dušením, díky čemuž je opravdu velmi jemné.

Brač ale není jen maso. Velmi dobré jsou i místní sýry. Z těch typických, které se vyrábí jen zde, jmenujme například procip. Ten se připravuje z mladého sýra, tak že se nakrájí a peče v karamelizovaném cukru. A k sýrům samozřejmě patří i dobrý nápoj. Na Brači se ještě stále pije „smutica“ – chutný nápoj připravený ze 4/5 čerstvého kozího mléka a 1/5 červeného vína, který doporučoval již Hippokrates, a který se jako i ostatní četné bračské speciality zachoval od antiky dodnes. Z typických místních vín, které se pijí samotné pak zmiňme například proslulý plavac, které se na Brači  pije již odedávna.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.